Kategorie
2016

Koncert Noworoczny

plakat-koncert-noworoiczny-bgs-17

Wykonawcy:

 

BOGUMIŁA GIZBERT-STUDNICKA – profesor sztuk muzycznych

 

Klawesynistka – dyrektor artystyczny,

Ukończyła z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskie Konserwatorium w Antwerpii w klasie prof. Jos van Imerseela (dyplomy z wyróżnieniem), od 1973 roku jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie, w 1974 roku. Wyróżniona na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w 1977 na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Brugii. Koncertuje z licznymi zespołami, wykonującymi zarówno muzykę dawną, jak i współczesną w Niemczech, Szwajcarii, byłej Czechosłowacji, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, a także Nowej Zelandii, Australii, Japonii i Tajwanie, brała udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich w Europie m. in. w Gandawie, Antwerpii, Paryżu i Kolonii, prowadzonych przez Ton Koopmana, Roberta Kohnena, Kennetha Gilberta i wielu innych, Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem w Polsce, Francji, Belgii i Holandii; W 2003 roku nagrała „Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego z Nigelem Kennedy oraz członkami Orkiestry Filharmonii Berlińskiej, jest założycielem zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku „Trio Gandava” (Belgia) oraz Kwartetu ‘’Św. Stanisława’’ (Kraków), z którymi koncertuje w całej Europie, wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso continuo i retoryki w muzyce baroku w Kamieniu Pomorskim, Słupsku oraz Le Mont Dore, Peresque i Amiens (Francja); od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym dorocznego Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja), a od 2001 roku jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowega Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”; od 2001 roku jest prezesem Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów, które zorganizowało w Polsce i za granicą około 1000 koncertów, w tym również spektakle operowe (Juliusz Cezar w Egipcie Haendla, La Serva Padrona Pergolesiego, Mozart con amore i muzyczno – taneczne( „Yerba-mate”) oraz muzyczno – poetycko – taneczne („Odwieczny Tan Natury), jak również wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii i szkła ręcznie malowanego.

JOHANNA WOJNOWSKA – sopran liryczny

 

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Michaliny Growiec, studiowała również w Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Piotra Łykowskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, uczestniczka licznych kursów mistrzowskich, m.in. Petrera Mury, Ingrid Kremling i Andreasa Schmidta.

Artystka ma w repertuarze zarówno utwory oratoryjno-kantatowe, operowe jak i operetkowe, jednak jej ukochaną pozostaje muzyka barokowa i liryka wokalna od romantyzmu do współczesności. Współpracowała z Gliwickim Teatrem Muzycznym, wieloma orkiestrami, zespołami kameralnymi oraz grupami wokalnymi, min: z orkiestrą Filharmonii Śląskiej i Zielonogórskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną, Kwartetem Bramy Morawskiej, Kwartetem Altra Volta, oraz zespołami wokalnymi Cantores Minores Wratislavienses, Camerata Silesia i Orfeo Ensamble. Koncertuje w kraju i za granicą. Brała udział w licznych festiwalach, takich jak Wratislawia Cantans, Gaude Mater, Gliwicki Festiwal Bachowski, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy i wiele innych. Jej pasją jest pedagogika wokalna i praca z młodzieżą, a realizuje ją jako nauczyciel śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L.Różyckiego w Gliwicach, gdzie kieruje Wydziałem Wokalnym. Młodzi adepci sztuki wokalnej, kształcący się pod jej skrzydłami odnoszą liczne sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach.

Program Noworoczny

  1. S.S.Szarzyński – „Jesu spes mea”
  2. G.Caccini – Ave Maria
  3. A.Vivaldi – „Domine Deus”
  4. M.Lorenc – „Ave Maria”
  5. C.Franck – „Panis Angelicus”
  6. W.A.Mozart – aria Zuzanny „Un moto di gioia”
  7. W. A. Mozart – aria Cherubina „Voi che sapete”
  8. Cicha noc – (Kolęda)

 

Cicha noc – jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie, po raz pierwszy wykonana podczas pasterki w 1818 roku, w austriackim Oberndorf bei Salzburg. Autorem słów Stille Nacht był Joseph Mohr, melodię ułożył Franz Xaver Gruber. Słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył ok. 1930 roku Piotr Maszyński.

Aleksandra Resztik est née á Varsovie (Pologne)