Biografia Artystyczna

BOGUMIŁA GIZBERT-STUDNICKA – klawesyn

Ukończyła z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskie Konserwatorium w Antwerpii w klasie prof. Jos van Imerseela (dyplomy z wyróżnieniem). W 1973 roku została pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej Krakowie.

W 1974 roku otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w 1977 na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym
w Brugii.

Wykonując muzykę dawną i współczesną, koncertowała z licznymi zespołami w Niemczech, Szwajcarii, byłej Czechosłowacji, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, a także Nowej Zelandii, Australii, Japonii i Tajwanie.

Brała udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich w Europie, m. in.: w Gandawie, Antwerpii, Paryżu i Kolonii, prowadzonych przez Ton Koopmana, Roberta Kohnena, Kennetha Gilberta i wielu innych. Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem w Polsce, Francji, Belgii i Holandii. W 2003 roku nagrała „Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego z Nigelem Kennedy oraz członkami Orkiestry Filharmonii Berlińskiej.

 Jest założycielką zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku „Trio Gandava” (Belgia) oraz Kwartetu Św. Stanisława (Kraków), z którymi koncertuje w całej Europie. Wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso continuo i retoryki w muzyce baroku (Kamień Pomorski, Słupsk oraz Le Mont Dore, Peresque i Amiens we Francji. Od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym dorocznego Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja).

W 2001 roku zainicjowała Międzynarodowy Festiwalu „Młodzi Artyści
w Krakowie”, którego do dzisiaj jest dyrektorem artystycznym. Od 2001 roku jest prezesem założonego przez siebie Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów, stawiając sobie za cel profesjonalnie pomagać młodym utalentowanym muzykom w ich artystycznym rozwoju. Stowarzyszenie zorganizowało do tej pory w Polsce i zagranicą około 1000 koncertów, w tym również spektakle operowe („Juliusz Cezar w Egipcie ”Haendla,”La Serva Padrona” Pergolesiego oraz muzyczno-poetycko-taneczne („Odwieczny Taniec Natury”), jak również wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii i szkła ręcznie malowanego.